Zaujímavosti o únikových hrách #1

Od Escape Žilina

Prinášame Vám počas týchto lockdownových dní zopár zaujímavostí zo sveta únikových hier. Dozviete sa koľko stojí najlacnejšie a najdrahšie vstupné, v ktorom escaperoome budete tráviť najviac času, a v ktorom sa naopak zdržíte len minimálne.

  1. Najviac escape roomov v Európe je v Budapešti, konkrétne 119, je to prvé mesto v rebríčku, ktoré nie je v Ázii.
  2. Na Slovensku máme majstrov sveta z roku 2019, ktorí zvíťazili v Londýne na podujatí Red Bull Escape Room World Championship.
  3. Odhaduje sa, že na svete je približne 8 000 únikových miestností. Niektoré zdroje uvádzajú až 50 000. Reálnejšie číslo sa nám zdá vyššie uvedených 8 000, nakoľko v USA je ich 2 350 (údaj z roku 2019).
  4. Najdlhší escape room trvá 3 hodiny. Paradox Project v Grécku zaberá celu vilu a je to pre skutočných maniakov únikových hier. Bežne vo svete majú hráči na únikovku limit 60-75 minút.
  5. Naopak najkratšia únikovka trvá cca 5 minút. Evidence of Evel je mobilný escape room otvorený počas Halloweena v Southingtone v Connecticute.
  6. Únikové miestnosti pochádzajú z videohry (viď náš predchádzajúci článok)
  7. Najlacnejší escape room nájdete v Indii. V únikovkách Freeing India zaplatíte 3,39,- EUR na osobu, pričom táto spoločnosť ponúka ešte rôzne zľavy a sezónne akcie.
  8. Podľa dostupných informácii najdrahší escaperoom bol Escape Quest v Dubaji, kde bolo vstupné 33,94,- EUR na osobu. Aktuálne už nefunguje. Našli sme pre Vás ešte drahšiu únikovku Strange Bird Immersive v Houstone. Cena je od 34,77 EUR na osobu pri 7 až 8 člennom tíme. Stránka topescaperoomsproject.com, ktorá každoročne robí rebríček escaperoomov, túto únikovku hodnotí ako 3. najlepšiu v roku 2020.

Ak aj Vy viete o nejakej zaujímavosti, ktorá tu nebola uvedená, neváhajte nám napísať. Môžete to urobiť mailom na info@escapezilina.sk alebo využiť kontaktný formulár. V prípade, že si chcete prečítať krátku históriu escape roomov, pozrite sa na náš predchádzajúci článok