Čo je to Escape room?

Od Escape Žilina

V tomto úvodnom príspevku nášho blogu si povieme niečo o escape roomoch, ich krátkej histórii, vývoji a aktualitách. 

Escape room je zážitková úniková hra, kde so svojím tímom sa pomocou riešenia rôznych hádaniek  a úloh musíte dostať von z jednej alebo viacerých miestností. Ponúkajú aj rôzne výzvy, takže každá osoba v tíme má šancu byť hrdinom. Rôznorodosť v tíme je len a len prínosom. Okrem zábavy, podnecuje kreativitu a podporuje tímového ducha. Sú určené pre všetkých, ktorí sú ochotní potrápiť mozgové závity.
Miestnosti sú tematicky zariadené a majú rôzne scenáre resp. príbehy, napríklad rôzne špiónske misie (Mission Impossible v Námestove), únik z väzenia, z ponorky, lúpeže či detektívky a pod..

Krátka história

Počiatky možno spozorovať vo videohrách s rovnakým názvom. Princíp je jednoduchý. Pomocou indícií a riešenia úloh sa musí hráč dosť von z miestnosti, čím sa dostáva na ďalšiu úroveň. Toshimitsu Takagi vytvoril jednu z prvých v roku 2004 pod názvom Escape game Crimson Room.

Prvá reálna úniková hra vznikla v júli 2007 v Japonsku. Stála za ňou spoločnosť SCARP. Jej zakladateľ Takao Kato, chcel hráčov dostať do situácie zo skutočného života. Koncept Live Room Escape sa ujal. Z Ázie sa dostal do Európy v roku 2011, keď Attila Gyurkovic, zakladateľ Parapark, vytvoril v Budapešti prvú únikovú hru. Attila tvrdí, že o japonských hrách nič nevedel. Hru vytvoril na základe svojich skúseností osobného trénera a teórii maďarského psychológa Mihalya Csíkszentmihályiho. Dokazuje to aj rozdiel medzi európskym a japonským modelom. Zatiaľ čo pri japonských hrách je dôraz kladený na vyriešenie logických záhad pri tých európskych je prežitie dobrodružstva.

Aktuálne sa odhaduje, že vo svete je viac ako 8.000 únikových miestností. To dokazuje ich populárnosť. V roku 2019 pribudlo aj filmové spracovanie formou psychologického thrilleru Úniková hra a rok neskôr knižné spracovanie s rovnakým názvom od Megan Goldin.

 

Escape Game Žilina

Našu únikovku sme začali stavať v júli 2020. Námetom bol film Noc v múzeu, kde všetko v noci ožíva. Dokončili sme ju v novembri a následne úspešne otestovali. Počas decembra sme vychytávali ešte posledné detaily.

Ak máte záujem podarovať vstup do našej únikovky formou darčekového poukazu za cenu 60 EUR, napíšte nám email s predmetom POUKAZ na info@escapezilina.sk alebo využite náš kontaktný formulár.

DM

Zakladatelia ESCAPE GAME Žilina